DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Elfologie - Pentagramus

Elfové obecně‚ druhy a klany
Elfové obecně, Historie, Druhy a klany...
 
Stručně o rase elfů
 
 
Elfové bývají součástí mnohých příběhů a legend zasahujících až do starogermánských pověstí. Bývají popisováni jako hrdý národ, jako mistři luku, stopaři, vznešení a moudří. Povězme si nyní o elfech něco více. Občas se setkáváme s lidmi, kteří zaměňují či mísí Elfy s rasami podobnými vílám či jejich odvětvím, jako jsou nymfy či dryády. Připisují elfům motýlí křídla a schopnost létat či jiné vlastnosti, které se ale týkají spíše již zmíněných vil.
 
Elfové jsou rasou působící mírně éterickým dojmem. Jejich ženy jsou velmi půvabné a muži vysocí, bezvousí a jemných rysů. Vzhledem se podobají lidem, snad jediným výrazným rozdílem jsou jejich uši zašpičatělé do tvaru listu. Mívají štíhlou postavu a velmi světlou pleť. Často koluje pověra, že všichni příslušníci této rasy jsou světlovlasí, což ale není pravdivé. Je tomu tak u dobré poloviny národa, což zřejmě k podobné domněnce vedlo, avšak druhá polovina se v odstínu vlasů pohybuje až po barvu havraních křídel. Nedokáží být ve své podstatě zlí, jejich filozofií je mír a příroda. Podle svých vlastních mýtů byli Elfové stvořeni z krve Larethiana, ochránce a přechovatele života.
 
Elfové žijí v hlubokém souladu s přírodou ve městech ukrytých před zraky lidí i trpaslíků, a povětšinou se s ostatními rasami příliš nestýkají. Preferují zachování čistoty svého rodu, avšak mohou mít potomstvo s rasou, která je jim z ostatních nejblíže – lidmi. Svého partnera si volí občas velmi časně, se sňatkem však většinou nespěchají a se zasnoubením čekají na názory rodičů obou partnerů. Zasnoubení bývá oznámeno na shromáždění obou rodin a často trvá dlouhou dobu.
Zasnoubení je možné zrušit veřejným roztavením zásnubních prstenů, avšak k tomuto nedochází často a pokud ano, tak spíše ve smíšených rasových svazcích, protože Elfové se málokdy mýlí při volbě partnera z vlastního rodu. Říká se, že pohlédne-li vám Elf do očí a poslouchá váš hlas, pozná, zda máte partnera či jste svobodní.
Původní elfské svatby se konají opět za účasti obou rodin, stejně tak přátel. V závěru snoubencům matka nevěsty a otec ženicha spojí ruce na důkaz požehnání sňatku. Ovšem scénář nemusí být vždy shodný a ve svatebních obřadech „moderních“ elfů se objevují též prvky jako svatba pouze za přítomnosti rodičů a podobně. Za uzavření, či zpečetění manželství se většinou považuje až tělesné spojení. Zajímavé je, že většinou nemívají příliš mnoho dětí. Elfské děti se liší od lidských skokovým vývojem, již velmi malé děti okolo roku dokáží chodit a mluvit, zatímco lidské děti nikoli, ale naopak lidské děti předbíhají elsfké ve vývoji tělesném. Elfské děti potřebují též jen nepatrně výchovy, jejich vztah k rodičům funguje spíše na principu hlubokého příbuzenského citu nežli autoritativně.
 
Všichni elfové dostávají jméno již při narození, ale v dospívání si mohou vybrat jiné, případně ke jménu připojit další. Toto jméno by mělo být jedinečné. Elfové mají samozřejmě také jména rodová. Mezi sebou se rozlišují též pomocí přívlastků podle míst, odkud pocházejí – například Vea od Modré tůně, či místa, kde žijí (Lesní elfové – Laiquendi, Šedí elfové – Sindar a podobně). Jména potomků elfů a lidí mohou mít stejnou podobu nebo kolísat mezi podobou jmen elfů a podobou jmen lidí.
 
Ovšem lidé jsou z jejich pohledu částečně považováni za ničitele přírody, jelikož jsou to právě oni, kdo kácí lesy, aby si postavili své vesnice, hrady a zámky. Co se ras týče, zaujímají elfové největší antipatie k trpaslíkům. Nikoli však kvůli rase jako takové, nýbrž kvůli jejich posedlosti drahými kovy, které často kutají bez ohledu na následky pro krajinu.
Považují je za marnivé.
Též není běžné, aby elfové nějak výrazně pěstovali styky s upíry. Zde se nejedná o rasovou averzi, ale spíše o kolizi názorů a filozofie.
 
Elfové mají vlastní řeč zvanou Tengwar Quenya, jazyk libě znějící a obsahující mnoho slov, avšak s obtížnou gramatikou pro ostatní rasy. Někteří mluví spíše Sindarštinou, což je velmi volně řečeno jakýmsi „nářečím“ Šedých elfů. Jejich symbiotický vztah s přírodou z nich činí mistry zelené magie. Elfové bývají dobří mágové, ovšem naučit se kouzlům jim trvá o něco déle než lidem.
 
Chcete-li se setkat s elfy, budete dlouho hledat. Dokáží se velmi dobře maskovat a stopovat, podobně jako u indiánů platí že, „pokud elfa nevidíš, neznamená to, že tam není“. Říká se, že Elfy nenajdete, pokud sami nechtějí. Elfské smysly totiž znatelně předčí lidské a jsou zbystřeny i ve spánku, dohlédnou dále a slyší citlivěji.
V boji vynikají více svou mrštností než silou a dříve než začnou bojovat, dávají přednost diplomacii. Jejich města nemívají příliš velkou permanentní obranu. Elfové věří ve svobodu a čestnost boje – což bývá někdy jejich slabinou. To ovšem neznamená, že by nebyli schopnými bojovníky. Jejich lukům nic neunikne a v boji mečem jsou zdatnými soupeři. Přestože mezi elfskými bojovníky bývají z velké části hlavně muži, také ženy jsou v míření s napjatou tětivou perfektně přesné.
Jako národ jsou elfové rozvážní a často nadaní darem vidět do budoucna (spíše ženy). Také jsou zručnými řemeslníky, vyrábějí vyvážené meče, lehké a přesné luky a ceněné šperky. Mají blízko k umění, zpěvu a poezii. Preferují jednoduché, pohodlné oblečení v pastelových barvách.
 
Elfská města působí magických dojmem, jsou roztroušena na mnoha skrytých místech a splývají s přírodou tak, že je velmi těžké je objevit. Jsou dlouhověcí a dožívají se několika set let, nepodléhají nemocem, mohou však chřadnout žalem a onemocnět citově. Přirozeně také mohou zemřít násilně, tedy v boji.. Bývají označováni jako Prvorození, jelikož jejich historie sahá daleko do dávných časů, setkáme se také s označením Faerie, avšak sami sebe nazývají povětšinou Quendi ( v překladu z tengwar „mluvící“ ). Elfské společenství se dělí na rodové klany.
 
Rod elfů je údajně ještě starší, než rod trpaslíků. Zmínky o elfech nalezneme v mnoha jazycích, avšak interpretace jejich podoby se mnohdy liší. Jsou známí svým citem pro čistotu a harmonii i když také mezi nimi se najdou výjimky.
 
  

Probuzení elfů a Velký pochod

Elfové procitli během věků Dvou stromů u břehů jezera Cuiviénen za hvězdné noci. Po nějakém čase je zde objevil Oromë. S ním se pak tři vyslanci (Ingwë, Finwë a Elwë) vydali do Valinoru a později mluvili před elfy, aby odešli od Cuiviénenu do Amanu. Tehdy došlo k prvnímu dělení elfů - všichni příbuzní Ingwëho, většina příbuzných Elwëho a polovina příbuzných Finwëho se rozhodla odejít za Oromëm do Valinoru, zatímco ostatní zůstali a začali být známi jako Avari.

Skupina, již vedl Ingwë,kterého později všichni považovali za Velekrále všech elfů, byla nejmenší, a byla známa jako Vanyar (v Nedokončených příbězích jsou známi jako „Teleri“). Byli milovaní Manwëho a Vardy a nejsvětlejší z Ilúvatarových dětí. Vanyar zpočátku žili v Tirionu, ale později odešli žít přímo k Valar.

Druhá skupina, vedena Finwëm, byla nazývána Noldor. To byli Hloubaví elfové - v Nedokončených příbězích známi jako Gnómové. Stali se miláčky Aulëho a jejich dějiny jsou nejspletitější z celé Ardy. Dílo Fëanora (silmarily, palantíry) se vyrovnalo samotnému Aulëmu. Noldor žili v Tirionu na Túně.

Největší skupinou byli Teleri (v raných textech nazýváni Solosimpi, Mořští pištci), jež vedli Elwë a Olwë z Alqualondë. Během cesty se velká skupina Teleri zalekla mlžných hor, a vedeni Lenwëm (Danem) se odpojili. Byli pak známi jako Nandor či Loudaví. Časem téměř splynuli s Avari a stali se Lesními elfy. Další dvě skupiny Teleri se oddělily v Beleriandu. To byli Eglath a Falathrim, již jsou souhrnně nazýváni Sindar. Jejich vůdci se stali Thingol a Maia Melian; a Círdan. Většina Teleri však dospěla dlela na Tol Eressëa, a později konečně dospěli do Eldamaru, kde založili přístav Alqualondë.

Roky Melkorova zaje

V onom čase Vanyar žili s Manwëm, kdežto v Tirionu vládl Finwë. Teleri sídlili v Alqualondë, jejich králem byl Olwë. Beleriand byl pod mocí krále Thingola, jen ve Falasu žil Círdan a v Ossiriandu vládl Denethor. V té době se v Beleriandu prvně objevují trpaslíci

Fëanor, Fingolfin, Finarfin, Fëanorovi synové, Fingon, Turgon, Finrod Felagund, Galadriel a Lúthien Tinúviel (a mnozí další) jsou narozeni v této době. V této době také dochází k všestrannému rozkvětu elfů - Rúmil a Fëanor v Tirionu a Daeron v Doriathu vynalezli první písma.

Melkorovo propuštění a vzpoura Noldor

Melkor, když byl propuštěn, žárlil na elfy, a snažil se je zneužít. S tím nejvíce pochodil mezi Noldor. Melkor mezi nimi šířil lži a pomluvy o Valar, a zmínil se i o lidech. Melkorovým největším nepřítelem se stal Fëanor, přesto však onen přejal jeho myšlenky. V té době také stvořil největší dílo všech dob, silmarily. Melkor po nich silně prahl.

Melkor vymyslil pomluvy, jež vedly ke sporu mezi Fëanorem a Fingolfinem, při němž Fëanor na Fingolfina vytáhl meč. Za to byl vyhnán z Tirionu, a usadil se ve své pevnosti Formenos. Do exilu jej následovali jeho synové a Finwë. Fingolfin se stal králem Tirionu.

Když byl Fëanor opět mezi Valar, vykonal Melkor jeden ze svých nejohavnějších čínů - spolu s Ungoliant zničil Dva valinorské stromy. Na útěku z Amanu se stavil ve Formenosu, kde zavraždil velekrále Noldor, Finwëho a ukradl silmarily. V ten okamžik přestal být Melkorem a stal se Morgothem. Fëanor pak, nedbaje zákazu Valar, vstoupil do Tirionu, a přede všemi Noldor mluvil o útěku do Středozemě (k tomu jej opět navedl Melkor). Tehdy on a jeho synové vyslovili svou strašlivou Přísahu. Většina Finwëho rodu však nic nepřísahala, a nakonec Fingon, Finrod Felagund, Angrod, Aegnor a Galadriel vyslovili touhu rovněž odejít do Středozemě, a vládnout tam nějaké zemi po své vůli. Noldor tudíž, přes odpor Fingolfina, Turgona, Finarfina a Orodretha, opustili Tirion. Lid, který zde zůstal, byl znám jako Aulentur, přátelé Aulëho, a jejich králem se stal Finarfin.

Před příchodem Noldor

Ve Středozemi žily čtyři skupiny elfů - Avari, Nandor, Sindar a Falathrim. V Beleriandu vládli Thingol a Maia Melian, středem jejich říše byl pozdější Doriath. Círdan byl pánem Falasu. Nandor v té době žili v Lothlórienu, Temném hvozdu a okolí přístavu Edhellos.

V té době přišli do Beleriandu trpaslíci, kteří žili v městech Nogrod a Belegost, stejně jako o něco dříve Drobní trpaslíci. Do Ossiriandu také vstoupili někteří z Nandor, vedeni Denethorem, synem Lenwëho - ti byli známi jako Zelení elfové. Trpaslíci pomohli Thingolovi postavit jeho sídlo Menegroth. Další z těch, co přišli, byl temný elf Eöl, který se usadil v lese Nan Elmoth. Od té doby Beleriand prosperoval - Daeron, největší básník všech dob (v raných versích syn Thingola a Melian), zde např. vynalezl trpasličí runy

Mír v Beleriandu byl porušen krátce poté, co Morgoth zničil Dva stromy. Došlo k bitvě mezi Sindar a Morgothovými vojsky. Falas byl ztracen a Círdan se musel opevnit ve svých přístavech, odkud byl osvobozen až po příchodu Noldor. Thingol a Denethor na východě Morgotha porazili, ale Denethor zemřel. Zelení elfové si pak již nezvolili nikdy jiného krále.

Putování Noldor

Poté, co Noldor opustili Tirion, došlo jim, že budou potřebovat lodě. Ty však měli pouze Teleri v Alqualondë. Fëanor je tudíž o ně požádal, a když Teleri odmítli, vzal si je násilím. Došlo tedy k Prvnímu zabíjení elfů elfy, pročež byli Noldor prokleti. Finarfin se po Zabíjení obrátil zpět k Tirionu a získal odpuštění Valar.

Noldor putovali dál na sever Aramanem, zatímco Morgoth se již zabydlel v Angbandu a vybojoval bitvu se Sindar. Když se však již Noldor dostali daleko na sever, Fëanor se rozhodl zanechat Fingolfinův zástup v pustině a sám se svým lidem a syny odplout do Beleriandu. Po přistání v Losgaru Fëanor (přes nesouhlas svého nejstaršího syna Maedhrose) kázal lodě spálit. Fingolfinův lid se však neobrátil zpět k Tirionu, ale rozhodli se přejít Helcaraxë a došli k branám Angbandu právě, když vysvitlo slunce.

Fëanor a Fingolfin však ještě před tím vybojovali druhou bitvu v Beleriandských válkách - Bitvu pod hvězdami. Noldor hravě zvítězili, ale Fingolfinův syn Argon byl zabit, stejně jako Fëanor, na něhož bylo potřeba několika balrogů.

 

 
Elfské druhy a klany
 
 
Všichni elfové nejsou stejní, stejně tak jako nejsou stejní všichni lidé či například upíři. Společnost elfů se dělí na druhy a klany, o nichž si níže povíme více. Ale nejprve si řekněme, jaký je rozdíl mezi druhem a klanem.
 
Elfové se dělí všeobecně na čtyři druhy :
 
Calaquendi – elfy světla
 
Sindeldi – šedé elfy
 
Moriquendi – elfy soumraku
 
Laiquendi – zelené elfy
 
Z těchto druhů dále vychází samostatné klany, které často vznikly jeden z druhého či odštěpením jedné skupiny od skupiny jiné. V rámci druhu se Elfové obvykle něčím podobají : Calaquendi jsou elfy slunce, Laiquendi jsou spjati s přírodou a Moriquendi s nocí. Jednotlivé klany mají vůči sobě odlišnosti v podobě či zvycích.
 
Rozlišujeme osm základních klanů :
 
Vanyar, Noldor a Teleri
 
Sindar
 
Úmanyar a Avari
 
Nardon a Falathrim
 
Tudíž každý elf má svůj druh i klan. Dovolte ukázku na mé osobě. Jmenuji se Shalimar a jsem z lidu Laiquendi. Pocházím z lesního města Istarion a patřím ke klanu Falathrim.
 
Elfové ve své podstatě neumí být zlí, ale někteří mají duši temnější než jiní a někteří jsou více městskými typy než ostatní, přestože většina silně tíhne k přírodě a rostlinám. Někteří používají specifické zbraně, většina je lučištníky. Není člověk jako člověk a právě tak není elf jako elf.
 
 
 
 
Druhy a klany elfů v podrobnostech :
 
Calaquendi
 
Vanyar – Starobylý klan Vanyar se vyznačuje „čistými“ rodovými liniemi a jeho příslušníci se vyhýbají svazkům s příslušníky jiných ras než jsou elfové. Členové tohoto klanu mají vždy světlé vlasy, a jejich poznávacím znamením je též světlá pleť. Jejich obydlí bývají často vystavena v horských štítech, pokoje jsou velmi slunné a vzdušné. Nosí pohodlné světlé oblečení a preferují zlaté šperky. Dlouhé vlasy nosí jak ženy tak muži a složité účesy nejsou nic výjimečného. Mezi těmito elfy jsou mnozí významní malíři a kreslíři. Potrpí si na ozdobné opasky, samozřejmě ve zlatavých barvách.
 
Noldor – Bývají nazýváni „hloubaví elfové“, právě oni jsou objevitelským klanem a autory mnoha vynálezů. Zruční elfští řemeslníci vyrábějí nejen šperky z perel a blyštivé diadémy. Noldor se pohybují ve středním odstínu pleti. Skupiny sídlící převážně u moře nosí převážně kratší vlasy v jednoduchém střihu. Jsou nejen vyhledávaní řemeslníci, ale také obchodníci.
 
Teleri – Pěvci a hudebníci s širokou škálou hudebních nástrojů od elfských lyr po harfy. Jejich typickým znakem je oproti ostatním klanům podsaditější postava. Odstínem pleti se podobají klanu Noldor. Barvy jejich vlasů, které nosí často svázané dozadu, oscilují ve světlejších odstínech. Stavějí města vesnicového typu, přičemž využívají pouze přírodní materiály a jsou největšími výrobci znamenitého elfského vína.
 
 
Sindeldi
 
Sindar – Takzvaný „šedý klan“, proslulý neshodami s trpaslíky. Na rozdíl od ostatních klanů mívají Sindar více dětí. Jejich pleť je našedlá a vlasy většinou tmavší. Jsou obratnými bojovníky s mečem, z oblečení volí lehká brnění, pevnou obuv a látky v nenápadných barvách. Jejich sídla jsou situována do bažinatých oblastí, kde využívají efektních visutých mostů. Ze šperků preferují čelenky a dominantním kovem je bronz a jeho slitiny.
 
 
Moriquendi
 
Úmanyar – Preferují zimní období a většina tohoto klanu se pyšní jasně bílými vlasy připomínajícími sníh. Jejich velkou zálibou je hvězdářství a astronomie. Oblíbenými zbraněmi elfských bojovníků jsou kuše a jejich tmavší pleť jim dovoluje dobře se maskovat ve tmě. Jeskynní města nacházející se ve vyvýšených oblastech, ovšem v menším rozsahu než města trpasličí, obývají tito elfové téměř bez výjimek. Osobní komnaty těchto elfů mají nádech noci, stejně jako jejich oči. Šperky v tmavé barvě ladí s jejich pletí.
 
Avari – Tito elfové mají menší vztah k přírodě než ostatní a jejich činy často motivují zištné touhy. Avari sídlí převážně u jezera, kde údajně všichni elfové procitli. Oblečení klanu se podobá oblečení lidských kouzelníků. Oproti ostatním Quendi mají tmavší pleť a podobně jako Úmanyar preferují tmavší látky. Jejich šperky jsou vyráběny z jezerních a černých perel. Hojně využívanými nástroji Avari jsou dýky.
 
 
Laiquendi
 
Nardon – Rodově potomci klanu Teleri, jde tedy o klan mladší. Preferují léto a dle pověstí je jim vlastní krása a inteligence. Jsou nadanými hudebníky a v soubojích používají hlavně bojové tyče. Jejich oblečení ve stylu japonských kimon je vyrobeno z lehkých látek. Vlasy mívají většinou světlé, i jejich pleť bývá velmi světlá. Stavějí rozlehlá města ukrytá v lese. Šperky klanu Nardon jsou stříbrné nebo mosazné. Co se týče vlasů volí tito elfové polodlouhé účesy.
 
Falathrim – Výborní lukostřelci a mistři v míření. Podobně jako u Nardon jde o mladý klan odštěpený od Noldor. Mají mnoho vědomostí o přírodě. Preferují splývavé oblečení v pastelových barvách. Jejich vlasy se pohybují v rozmezí od světlých až po havraní a odstín pleti je střední. Stavějí působivá stromová města, výjimečně pozemní města skrytá v lesích. Šperky nosí převážně stříbrné a zdobí jimi i vlasy, které obvykle nosí dlouhé. Uši Falathrim mají tvar listu.
 
 
Zdroj : Knihovna Institutu Pentagramus